سیرت ذاتی جناب دوکتور عبدالله نورعباد

محترم پوهندوی دکتور عبدالله نورعباد فرزند حاجی نورالله استاد پوهنحی شرعیات پوهنتون کابل ، خطیب و امام مسجد جامعه شیرپور کابل در اصل از باشندگان ولایت فاریاب شهر میمنه منطقه کوهی خانه میباشند که ولادت ، بود و باش و سکونت اصلی شان فعلاً در کابل در ناحیه دهم است.

محترم نورعباد در سرطان ۱۳۴۳ ش در کابل چشم بدنیا گشود. تعلیمات ابتدائی خویش را در مکتب استقلال واقع شهرنو کابل، متوسطه را در مکتب لیسه خواجه عبدالله انصاری واقع شاه دوشمشیره علیه رحمه و مرحله لیسه را در مکتب لیسه غازی واقع کارته چهار کابل ادامه داده و قبل از فراغت از صنف دوازدهم در سال ۱۳۶۱ رهسپار دیار هجرت در پاکستان گردید.

محترم نورعباد در مدت هفت سال در پاکستان به حفظ کلام الله مجید ، فراگیری علوم تجوید و علوم دینی در مدارس مختلف در شهر های کراچی و پشاور پرداختند که از جمله مدرسه حمادیه در کراچی و مدرسه های راحت آباد و دارالقراء مرکزی نمک مندوی پشاور را میتوان نام برد.

محترم نورعباد در سال ۱۳۶۸ بنابر بورسه هایکه برای مهاجرین داده میشد، روانه کشور عربی مصر گردیده و مدت چهارده سال را در آنجا سپری کرده و در فراگیری دروس از مرحله ثانوی ( لیسه) الی دکتورا مشغول گردید.

تکمیل مرحله لیسه و مرحله لیسانس را شرعیات از معهد ازهر شریف و پوهنتون ازهر شریف در مصر الی سال ۱۹۹۴/ ۱۳۷۳ به اکمال رسانید و بعداً جهت حصول تحصیلات عالی به پوهنتون قاهره فاکولته دارالعلوم رشته عقیده و فلسفه شامل گردیدند. سند ماستری را در سال ۱۹۹۷/ ۱۳۷۶ و سند دکتورا در عقیده و فلسفه در سال ۲۰۰۲/ ۱۳۸۱ بدست آوردند.

محترم نورعباد در سال ۲۰۰۴/۱۳۸۳ دوباره به وطن برگشت و از همان زمان تا حال بحیث استاد بر حال پوهنحی شرعیات پوهنتون کابل ایفای وظیفه میکند و در عین حال خطابت و امامت مسجد جامع شیرپور را نیز بعهده دارند .

 

محترم نورعباد متاهل اند و سه فرزند دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *