گنجایش مسجدالنبی به ۲ میلیون نمازگزار افزایش می یابد

بزرگترین طرح توسعه مسجدالنبی در مدینه منوره به دستور خادم الحرمین الشریفین ملک عبدالله بن عبدالعزیز پادشاه سعودی آغاز شد.

به گزارش العربیه پس از پایان این طرح گنجایش مسجد النبی به ۱٫۸ میلیون افزایش خواهد یافت.

بر اساس این گزارش ملک عبدالله خواسته است که مدت انجام این پروژه از سه سال به دو سال و از سه مرحله به یک مرحله کاهش یابد.

به گفته مسئولان این پروژه هدف از اجرای این طرح تسهیل زیارت و اقامه نماز از سوی حجاج و زائران و عمره گزاران و زائران مسجد پیامبر است.

دکتر عبدالرحمان بن عبدالعزیز رئیس امور مسجد الحرام و مسجد النبوی اعلام کرد “این توسعه بزرگ به بزرگترین توسعه در تاریخ مسجد پیامبر بشمار می آید.”

وی افزود که این طرح بر روی زمینی به مساحت حدود یک میلیون و یک صد هزار متر مربع انجام می گیرد و با توسعه جدید ، مشکل ازدحام زائران برای همیشه از بین خواهد رفت.

درهمین حال دکتر علی بن سلیمان العبید نماینده رئیس کل امور مسجد النبی در گفت و گو با العربیه.نت گفت:”طرح توسعه مسجد النبی به دستور ملک عبدالله صورت می گیرد و سنگ زیر بنای آغاز آن روز دوشنبه گذشته توسط وی قرار داده شد.”

علی بن سلیمان افزود:” با پایان یافتن این پروژه بیش از دو میلیون زائر می توانند در یک زمان نماز خود را به جا آورند.”

وی همچنین گفت :”از مهمترین مشخصات اجرای این طرح یک مرحله ای بودن آن و نیز عدم تخریب بناهای قدیمی است.”

گفتنی است پس از پیامبر اسلام خلفای راشدین یکی پس از دیگری به گسترش و آبادانی مسجدالنبی اقدام کرده بودند.

مراحل توسعه مسجد پیامبر در دوره سعودی از ملک عبدالعزیر در سال ۱۹۵۲ آغاز شد و در هر بار بر زیبایی ها و جلوه های تزئینی آن افزودند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *